YouTube – один з найбільш відвідуваних сайтів у світі. І не лише через котиків або музичних кліпів: нині тут розміщено понад 10000000 відеороликів з позначенням «освіта». Як абсолютно безкоштовний засіб, він надає величезні можливості для використання на уроці в якості додаткового освітнього ресурсу.
Пропонуємо вам кілька ідей, з яких можна почати знайомство з YouTube як із засобом навчання.
1. Використовуйте відео з елементами гри або інтерактиву
Знайдіть відеозапис, який відповідає тематиці Вашого уроку, має розважальний характер або містить додаткову інформацію, що виходить за рамки підручника. Добре, якщо відео стосуватиметься сучасного проблемного питання або неоднозначної гіпотези. Наприклад, на фізиці в старших класах можна показати лекцію Стівена Хокінга, на хімії – лабораторні «фокуси» та експерименти тощо.
2. Створюйте тематичні плейлисти разом з учнями
Чому б не включити учнів у процес формування змісту навчання? Запропонуйте учням зробити добірку відео на тему уроку, створіть свій канал на YouTube і додайте до нього відібрані ролики. А потім влаштуйте перегляд на уроці – нехай учні, спираючись на відео, дадуть свої коментарі. Згодом будь-який охочий зможе повернутися до цікавого запису, а у вас поступово сформується відмінна методична скарбничка.
3. Запишіть і опублікуйте свій урок
Це стане в нагоді для учнів, які пропустили Ваше заняття або навчаються дистанційно. Крім того, наступного року, готуючись до того ж заняття, Ви зможете переглянути свій дидактичний матеріал і його подачу свіжим поглядом, і, можливо, до Вас прийдуть ідеї щодо вдосконалення власного уроку.
Зараз, щоб зробити якісний відеозапис, не потрібно спеціальних технічних засобів – буде достатньо навіть сучасного смартфона або планшета, а якщо у Вас є фотоапарат з функцією відеознімання, то якість буде відмінна. Єдине додаткове пристосування, яке може знадобитися, – це штатив. Поцікавтеся у Ваших учнів – напевно хтось захоплюється фотографією і з радістю позичить Вам свій штатив. Готове відео можна буде завантажити на Ваш канал на YouTube.
4. Підвищуйте свій рівень
Якщо Ви відчули, що візуальні засоби навчання Вас приваблюють через те, що підвищують мотивацію учнів, прийшов час навчитися більш професійній роботі з відеороликами. Насправді, все не так складно: без професійних знань і програм Ви зможете обрізати відео, додавати субтитри, створювати красиві переходи між його частинами й багато іншого.
Самі прості та доступні комп’ютерні програми – це безкоштовна «Кіностудія» (стара назва – Windows Movie Maker) для Windows і iMovie для MacOS. Але існує й спеціальний безкоштовний онлайн-сервіс для викладачів та учнів – EDpuzzle, розроблений учителем математики з Барселони.
Що входить у функціонал EDpuzzle?
По-перше, це великий відео хостинг – сховище уроків з усіх предметів від вчителів з різних країн світу.
По-друге, це інтуїтивно зрозумілий і якісний редактор з можливістю додавання питань для учнів прямо у відеоролик: у певний момент відео зупиняється, і на екрані спливає вікно з заданим Вами питанням. Це може бути як відкрите питання, так і питання з варіантами відповідей.
По-третє, це інструмент інтерактивної взаємодії з учнями: вони можуть завести свої облікові записи на EDpuzzle і відповідати на запитання з відео уроку. Система автоматично запише, скільки часу учень витратив на кожне питання, і це дасть вчителю підказку, які теми потрібно доопрацювати, а які були засвоєні швидко і легко. Уроки із залученням відеоматеріалів мають масу переваг. Це і гейміфікація навчання, і інтерактив, і підвищення технологічної грамотності учнів, і реалізація комунікативно-діяльнісного та індивідуального підходів.
Бажаємо Вам успіхів в освоєнні цього засобу навчання!